Načelnik Jezera Snežana Ružičić nije prisustvovala posljednjoj sjednici Skupštine opštine sve dok nije došla na red zadnja tačka, razno.
Prvo su narodni odbornici na njen prijdlog jednoglasno digli ruke da se “ispita” autor ovih redaka jer je, po tvrdnji načelnika, diplomiranog pravnika (s kokardom na glavi, familijarno četnika) opasan, agresivan, pa zastrašuje službenice Opštinske uprave Jezero.
Istina je da ih niko gore ne može zastrašiti od načelnka! I ne samo njih, nego i sve one koji žive kao njeno poslušno roblje u Jezeru i okolini.

Do sada je načelnik sam(a) pozivao(la) policiju da bi ušutkala ovog novinara. Kako joj to nije polazilo za rukom, pomoć je potražila od odbornika Skupštine, što je već najavila kroz OO SNSD. Vješta u obmanama i manipulacijama, on(a) je na osnovu izmišljene priče dobila klimoglav i vlasti i opozicije. Novinara treba policijski presipitati, zaključili su složno od šiša i kamića, pa su ruke i SNSD-ovih odbornika i opozicije složno su poletjele iznad glava. O tome slijedeći put.
Ovdje će biti riječi o drugoj tački koju je načelnik uvrstila pod razno. Nije bilo glasanja, ali odbornici nisu doveli u pitanje ni jednu riječ koju je izgovorila načelnik.
Pod razno, načelnik je informirao(la) odbornike o stanju decenijama oronule zgrade Željezničke stanice.
Snežana Ružičić je u svom obraćanju odbornicima rekla kako je od inspekcije iz Banje Luke informirana kako je zgarda Željezničke stanice u Jezeru opasna za stanovanje, posebno krov koji prijeti urušavanjem. Stoga, obitelj Sanje Malinović se mora iseliti u roku od sedam dana. Rekla je kako Opština Jezero nema inspekcije za takve poslove, pa se moraju oslanjati na nalaze inspekcije iz Banje Luke…
Više informacija novinar za kojeg su odbornici digli ruke da ga policija ispituje, ne može dobiti, pogotovo iz isprepadanih i izmanipuliranih odbornika, ali i stanara koji se ko groma boje Snežane Ružičić.

Ali, pokušajmo rekonstrirati problem Žejeznićke stanice, logički, na osnovu malo podataka. Pitanje: Kako se tako važna problematika jedne povjesne zgrade u kojoj žive tri porodice koje bi morale biti iseljene u roku od sedam dana, stavlja tek pod talku razno!?
Zašto je načelnica spomenula samo jednu obitelj koja se mora iseliti, a druge dvije zaboravila? Zašto se mora iseliti samo obitelj koja je otkupila stan u Željezničkoj stanici, a ostali ne? (Jedan od starnara je u Sloveniji.
Jedan od stanara (nije onaj na koga načelnik misli) tvrdi da nikakva komisija ni iz Opštine Jezero, ni iz Banje Luke, nije ulazila u zgradu niti vršila inspekciju. Nikakva obavijest nije stigla iz Opštine, pogotovo ne o roku sedam dana za iseljenje, a prošlo je već sedam dana od sjednice Skupštine opštine Jezero na kojoj je načelnik Snežana Ružičić iznijela problem Željezničke stanice brižna za živote stanara.
Da li ona samo priprema teren za neke svoje planove u vezi sa budućnosšču Željeznčke stanice, a to pokušava prikriti i informiranjem odbornika koji će sutra samo dignuti ruke?
Kao i obično, poslušna glasačka mašinerija je složno, jedinstveno, i vlast i opozcija, uzela je novo za gotovo informaciju načelnika, koja, kao i zaključak o (nezakonitom) ispitivanju novinara nije uvedena u Zapisnik sa sjednice Skupštini, tvrde oni koji su imali priliku zaviriti u zapisnik, a nisu baš sto posto kukavice. Zašto je to tako, ako je tako, odgovor bi trebala dati Snežana Ružičić, načelnik, ali niti daje, niti se iko usuđuje pitati. Svima koji su plaćeni da propituju načelnucu, ona je ujerala strah u kosti. Čak i oni koji su egzistencijalno ugroženi od stane načelnice, ne smiju pisnuti jer se boje osvete.

Evo, prvi ću solidarno uplaltiti novčani prilog da se obave hitne neophodne popravke na zgradi Željezničke stanice u Jezeru kako ne bi bilo opsanosti za stanare i kako ne bi morali na ulicu, ni kud ni kome, bar ne za duže vrijeme!
Međutim, čudno je kako se tako brižan i human nečelnik (sic!) nije dosjetio, pa dio novca koji je upravo dobio/la od Fonda za izbjegla i raseljena lica Vojvodine, a radi se od oko tridest hiljada maraka, utroši na popravku zgrade Željezničke stanice u Jezeru. Bila bi to dobra investicija za dobrobiti živih ljudi.
Da li će taj novac koji je izdvojen nenamjenski, dakle ne za izbjegla i raseljena lica pogotovo ne u Vojvodini, već u Dječiji vrtić u Jezeru u Bosni, načelnik Snežana Ružičić zbojkati “strogo namjeniski” u finaciranje svoga Skadra na Bojani, to jeste potpuno promašene njenom zaslugom skupe inevesticije, i to, za dogradnju dijela stepenica (sic!) i zatopljavanje objekta (sic!)? Da li će pare otići nekim mutnim tokom? Kako to da u skupom projektu nije predviđena izgradnja kopletnih stepenice i zatopljavanje cijelog objekta? Ko će kontrolirati utrošak novca? Ako nema projekta za dio stepenica i za dio zatopljavanja objekta, da li će to biti divlja gradnja to jeste nelegalno izvedeni radovi?
Načelnik nije imao potrebu čak ni spomenuti taj novac, a odbornici nisu smjeli pitati niti predložiti, niti im je palo na pamet osnovati komisiju (ako je enma, ili ako ne radi svoj posao) koja bi utrošak nadzirala, makar i u nelegalnu dogradnju stepenica i zatopljavanje objekta. Morali bi insistirati na novom projektu, ako ga nema za taj dio poslova, a to su dodatni troškovi?
Oni su toliko zastrašeni i izmanipulirani, da ne smiju zucnuti.

Za predsjddnika SO-e jezerski poznavetelji prilika (haman svak svakog zna u gavu!) tvrde da nije završio ni sve razrede osnovne škole.
Odbornik, glavni električar u Jezeru, godinama ne dolazi u našu kuću da bi popravio već plaćene poslove na elektroinstalacimama i na gromobranu. Takvi propusti, nedovršeni poslovi, da li iz neznanja, nehata, straha, opasni su po naše živote. Iako je morao, a i više puta obećao, nije osposobio neke utičnice i prekidače. Tek na upozorenje, isključio je žive kablove na balkonu, opasne po život. Iako je obećao više puta, nije popravio avlijsku ogradu koju je oštetio prlikom preskakanja. Taj odbornik laže i petlja, uvijek na isti šablon kako će uraditi iduće nedjelje ono što je dužan, što mu je plaćeno, a što se pretvorilo u lančano laganje. Pri tome je čak i ljubazan. Da li se i on boji načelnika? Krupna ljudana, a kukavica? Za ono što je plaćen, a nije uradio ili što je oštetito, a nije popravio, i za još neke stvari, moraće odgovarati u Opinskom sudu u Jajcu jer je stanovnik Federacije. Tamo ne sudi SNSD sud, ali možda sude bratski sudovi HDZ i SDA. Vidjećemo uskoro. Pazio sam ga kao i sve majstore, ostavljao ključeve od kuće da može ulaziti raditi kad hoće, sve na povjerenje, odnosio se prema njemu na najbolji mogući ljudski način, upoznao me je dobro, pravio se ljubazan i fin, ali, eto, diže ruku da me se islijeđuje kao kriminalca.
Odbornici iz prošlog mandata su digli ruke čak i kada je za svoj lični i interes njenih pajdaša načelnik promijenila Regulacioni plan Jezera, kako bi mogla bespravno graditi u do sada netaknutoj oazi. Zidaće kuću, hvali se po Opštini, tamo gde je Regulacioni plan predvidio most na Plivi, a niti jednu zgradu! Da li je na sceni korupcija, odgovor će morati dati nadležni organi, kad tad!
Vratimo se još malo na problem Željezničke stanice. Da li će načelnica svoju eventualnu odluku o iseljenju stanara pokriti nalazima nekakve inspekcije iz Banje Luke koja je naručena ili koju tek treba naručiti? Hoće li stanari na ledinu, ili će biti zbrinuto? Da li će renoviranje, promjena namjene objekta ustvari biti prilika za pranje novca? Da li se sve to i radi baš radi toga? Ta pitanja ne postavljaju odbornici, njima ne trebaju odgovori. Kao i prije, oni nisu svjesni kako odgovornost pada na njih!
Šta će biti sa zgradom Željezničke stance ako nekad bude nečijim novcem renovirana? Hoće li biti dobijen novac za njenu opremu, a da se kraj radova i ne nazire, kao u slučaju vrtića?
Šta će biti sa stanarima? Hoće li se vratiti u svoje stanove?
O čijem će trošku zgrada biti obnovljena?
Podsjećam odbornike, gradnja Dječijeg vrtića je trebala biti završena prije haman dvije godine, a para davno nestalo, Konzorcij iz Bihaća koji je za skoro 70 hiljada bio skuplji na tender, prihvaćen je po samovoljnoj odluci načelnika, davno je napustio radove. Graditelja ni na vidiku, a novac poreskih obveznika se i dalje troši i harči, čak i onih iz Srbije. Ali, opštinskim odbornicima Jezera ni na kraj pameti postaviti pitanje odgovornosti načelnika koja je glavna u ovom skupom poslu. Da li će se SIPA najzad zaintersirati za ovaj enormno skupi nikad završen objekat?
Dobro bi bilo da se u obnovi i novcem dobijenim iz vojvođanskog Fonda za izbjegla i raseljena lica, jer moguće je da stanari zgrade Željezničke stanice postanu izbjegla i raseljena lica. Možda će priskočiti fondovi BiH i FBiH za izbjegla i raseljena lica, možda će novac kanuti iz tek zbratimljenog grada u Kini, ili od starog ambasadora Japana, dragog Putina i majčice Rusije!?
Da li će i odabir građavinaca za popravku Željezničke stanice biti obavljen po ličnim kriterijumima načelnika, po principu što skuplji i lošiji, to bolji? Ko će nadgledati radove, da li onaj penzioner iz Šipova? Ko će platii penale ako se ne budu poštivali rokovi, ili če biti ko i do sada – pojeo vuk magarca, to jeste mrak progutao pare.

Zar odbornici nisu ništa naučili iz promašene investicije Dječijeg vrtića? Da li im je svejedno u šta se troši društveni, pa i njihov novac? Pola milijuna maraka skrhano je u promašenu investiciju Dječijeg vrtića, a odbornici šute ko zaliveni, slušaju bespogovorno o novim planovima. Dižu ruke za kriminalizaciju novinara, iako on samo propituje na osnovu činjenica, to jeste radi i njihov dio posla.
Sada će Fond za izbjegla i raseljena lica Vojvodine trpati u taj bezdan svoje pare, i to u nelegalne dodatne radove koji nisu bili predviđeni projektom? Dječiji vrtić se ne gradi za izbjegla i raseljana lica.
Buduća djeca, ako dočekaju da idu u taj vrtić, ako ikad bude dovršen o trošku porskih obveznika, Bosne, Srbije, Kine, Japana.., neće više biti djeca, a ni izbjegla ni raseljena, osim ako ih Dodik i Petar Đokić ne rasele, sve uz pomoć i zalaganje vjerne sluge načelnika Jezera.
A tada će morati graditi dječiji vrtić na ledini, ako u Đokićevom Novom Jezeru i bude djece jer ni Jezero ne zaoubilazi “bijela kuga.” I, šta će biti, ako Đokić poznat po kriminalu, zajedno s Dodikom završe iza rešetaka zbog uzimanja provizije na tenderima!
Veliko je pitanje šta će tada biti i sa njihovim Šefom stanice Jezero, za sada se može samo nagađati!

